Header image  
CESTA PO MAROKU  
  dnes je stránka aktualizována 19.11.2006

 
 
Moulay Idriss

panorama Moulay Idriss

Poutní místo Moulay Idriss získalo jméno po svém zakladateli. Moulay Idriss el Akhbar byl pravnukem proroka Mohameda, jeho prarodiči byli Mohamedova dcera Fátima a bratranec a první následovník Áli. Idriss, dědic kalifátu v Damašku, uprchnul do Maroka kolem roku 787 po občanské válce, která rozdělila muslimský svět na sunnitskou a šíitskou část. Idriss byl v tehdejším sídelním místě Volubilisu přijat jako imam (duchovní a politický vůdce) a během pěti let se mu podařilo vytvořit rozsáhlou říši. Založil zde sídelní město,ale zprávy o jeho moci se donesly až na východ a Ommajadé ho nechali roku 792 otrávit, protože věřili, že s jeho smrtí zanikne i nová říše.
Moulay Idriss svým tvarem připomíná dvouhrbého velblouda s hrobkou a zaouiou (mauzoleum) jako sedlem umístěným mezi jeho dvěma hrby Khiberem a Tasgou.
Moulay Idriss jako posvátné marocké místo byl až do roku 1917 zcela nepřístupný pro nemuslimy a do 80.let 20.století zde nesměl nemuslim přespat. Dodnes tu není ani jeden hotel a nemuslimům se doporučuje opustit město do podvečera.
Pro chudé muslimy, kteří si nemohou dovolit jet do Mekky, slouží Moulay Idriss jako náhražka. Místo jedné návštěvy Mekky musí navštívit sedmkrát za život Moulay Idriss.

bazilika mlýn na olivy
Pohled na Moulay Idriss z Volubilis                           Souk v Moulay Idriss

mozaika1 mozaika3
Tasga z protějšího vrcholku Khiber                          Zaouia (mauzoleum s hrobkou) Moulaye Idrisse

záchod koupel
Okolí Moulay Idriss je poseto olivovými háji založenými Římany.

medresa minaret
Idrisská medresa dnes slouží jako škola koránu a byla postavena z materiálu dovezeného z Volubilisu.
Moderní válcový minaret postavený v roce 1939 poutníkem z Mekky je jediný válcový minaret na území severozápadní Afriky. V zelené mozaice je kufickým písmem vyvedena jedna Surah (kapitola) z koránu.

telefony lékárna
Moulay Idriss nabízí v moderních prodejnách telefony i léky.

telefony lékárna
Všude v Maroku i v Moulay Idriss jsou veřejná pítka. Turistům se ale nedoporučuje tuto vodu pít.

telefony lékárna
Maročanka v typickém kaftanu ve svém obchůdku a moderní Maročan na kole.

telefony lékárna
U souku parkují auta, ale i pro parkování oslů se využívají pneumatiky z aut.