Header image  
CESTA PO MAROKU  
  dnes je stránka aktualizována 20.2.2007

 
 
Marrakesh


Marrakesh - "Maroko City" podle prvních cestovatelů, "Červená perla jihu" podle načervenalé obranné hradby mediny - je nejvýznačnějším městem marockého jihu. Druhé největší město současného Maroka po Casablance a bývalé královské sídlo soupeří s Fesem nejen o uznání nejstaršího marockého města, ale také o uznání nejzajímavějšího současného marockého města. V 11. století byl Marrakesh sídelním městem říše zahrnující téměř celý Maghrib i část Španělska. Až do 13. stletí (do přesunu vlády do Fesu) byl centrem vzdělanosti a pokroku. Další rozkvět zaznamenal v 16. století za vlády Saadů.
Marrakesh dala Maroku v 17. století jméno. A co znamená jméno Marrakesh? To nikdo neví, jsou pouze dohady. Nejjednodušší překlad je "město". Někdo odvozuje jeho jméno z biblického slova Kúš (země táhnoucí se od Horního Egypta přes Etiopii až na Arabský poloostrov. Další teorie tvrdí, že pochází z řeči masmuda a znamená "nezůstávej pozadu, neotálej".
V Marrakeshi je mnoho kulturních památek, z nich nejvýznamější je minaret Koutoubia, nejstarší a nejzachovalejší almohadská věž na světě.
V Marrakeshi je i nejkrásnější medersa v celém Maghrebu (severní Afrika) - medersa Ben Youssef, od roku 1960 je jako národní kulturní památka zpřístupněna turistům.
Nejznámější je ale Marrakesh díky náměstí Djemaa El Fna ("Sněm mrtvých"), které je ústředním místem města od jeho založení.
Z dalších památek nelze vynechat palác Bahia, palác El Badi a Saadské hrobky. Impozantní je Almorávidsko-almohadské opevnění mediny i části ville nouvelle.
Marrakesh je označován za nejpřátelštější a nejotevřenější marocké město. My jsme tu ale zaznamenali pohrdání od místních žen za pití vody na lavičce v parku. Inu, ramadán je ramadán.


Brána do mediny na Avenue Mohammed V. - Bab Nkob.


Pěkně ozdobený může být i obyčejný dům.


V medině Marrakeshe jsme našli pouze jedno označení ulice. Avenue Mohammed V. je široká, 3 km dlouhá lemovaná pomerančovníky.


Koutoubia


Náměstí Djemaa El Fna.


Minaret Koutoubia je vidět i Djemaa El Fna.


Kejklíři jsou na Djemma EL Fna i ve dne.


Na Djemaa El Fna můžeme mít šťávu z čerstvých pomerančů.               Spát se dá v poledne i v kolečku.


Uličky v medině.


WC s umývárnou v královském paláci. Královský palác není pro turisty přístupný.