Header image  
CESTA PO MAROKU  
  dnes je stránka aktualizována 20.11.2006

 
 
Fes

panorama

Pokud bychom měli vybrat jediné marocké město jako výjimečné, může to být jedině Fes, který má hned několik prvenství.
Fes pravděpodobně založil v roce 789 zakladatel prvního marockého státu Moulay Idriss I. po rozkolu islámu na sumity a šíity.V tu dobu sem přišlo asi 2000 uprchlíků před šíity z tuniského Kairouanu a usadilo se na západním břehu řeky Fes. Asi o 10 let později se na východním břehu Fesu usídlila vlna 8000 uprchlíků z Andalusie. Obě města žila samostatně obehnaná hradbami a oddělená řekou až do 11. století, kdy berberští vládci Almoravidé nechali hradby strhnout a od té doby Kairouanská a Andaluská čtvrť dohromady tvoří nejstarší část Fesu nazývanou Fes el-Bali (Starý Fes). Ve 13. století Meridinovci vybudovali druhou část Starého města Fes el-Jdid (Nový Fes). Fes je tak jediné arabské město, které má hned dvě mediny.
Ve Fesu byla založena při mešitě Al-Kairouan v roce 956 vysoká škola. Tím se stal Fes nejen nejstarším centrem islámské vědy a víry, ale také městem, kde byla založena nejstarší univerzita na světě. Známá káhirská univerzita Al-Azhar byla založena až v roce 988 a první evropské univerzity v Itálii v 11. století.
Ve 13. a 14. století se stal Fes sídelním městem meridinovských siltánů. V té době byl Fes světovým velkoměstem. Měl 200 000 obyvatel, na univerzitě studovalo 8 000 studentů, vyučovaly zde největší osobnosti arabské vědy té doby, město mělo 785 mešit, desítky funduků, v islámském světě karavanserajů (zájezdních hostinců), meders (koránových škol), hammamů (lázní) a stovky riádů (výstavních městských domů).
Fes byl ze všech čtyř marockých královských měst nejdéle hlavním městem.
V roce 1522 poničilo město zemětřesení. Město však bylo vystavěno opět do původní krásy a od 17. století se stalo znovu hlavním městem až do roku 1912, kdy byly podepsány protektorátní smlouvy s Francií a Španělskem a hlavním městem se stal Rabat. Dodnes si Fes uchoval důstojné postavení islámského duchovního centra.
Ve Fesu žije nyní asi 1 milion obyvatel a největší hustota zalidnění je v medině. Fesská medina je největší existující a stále žijící středověké město. Mluví se o ní i jako o největším urbanistickém komplexu bez automobilového provozu na světě. Fesská medina má devět tisíc uliček a 320 mešit a může v ní zabloudit i domorodec.
Fesské typické atributy jsou také koželužny, medersy a kašny. V koželužnách se dodnes pracuje dávným způsobem. Medersy představují kombinaci školy, kláštera a chrámu. Vyučuje se v nich teologii, islámskému právu, medicíně a dalším přírodním vědám.
Fes, centrum islámské učenosti pomáhá porozumění mezi národy. V roce 1994 zde vznikl „Festival světové hudby“. Od té doby tu každé dva roky zaznívá islámská, židovská a křesťanská hudba.
Fesská medina se dostala v roce 1978 jako první z dnešních osmi marockých měst na seznam světového kulturního děditství UNESCO.

pohled pohled
Pohledy na Fes

královský areál královský palác

královský areál brána královský areál Za touto bránou se nachází královské sídlo s mnoha paláci, zahradami, přehlídkovými plochami, medersou a mešitou. Veřejnosti není královský areál přístupný.

k
Vstupní brána Bab Boujeloud do městské části Fes el-Bali s fajánsovými kachlíky.

Bab Dekaken bab
Bab Dekaken

hodiny
Vodní hodiny na "Kouzelníkově domě" se skládaly z 13 oken a stupňů, na sedmi z nich se dochovaly měděné misky. Každou hodinu se otevřelo jedno z okének a do patřičné misky se upustilo závaží.

balkon balkon
V medině je mnoho riádů s nádhernými balkony.

dům dům

podepření Mnoho domů v medině musí být podepřeno.


Medersa s mešitou





 
Pohledy do mediny.


Označení ulic a domů je v medině výjimečné.           V širších uličkách může klusat i kůň.



Ministerstvo kultury


Ville Nouvelle.


Ve Ville Nouvelle je mnoho palem.                           V okolí Fesu je mnoho olivových hájů.