Header image  
CESTA PO MAROKU  
  dnes je stránka aktualizována 31.1.2007

 
 
Vysoký Atlas


Maroko je pobřežní země ohraničená Středozemním mořem na severu, Atlantickým oceánem na západě a alžírskou a mauretánskou Saharou na východě a na jihu. Přesto je Maroko hornatou zemí. Na severu vystupuje z moře pohoří Rif s nejvyšším vrcholem M.Tidiquin vysokým 2448m. Na jihu na pohoří Rif volně navazuje Střední Atlas táhnoucí se rovnoběžně s Atlantikem s nejvyšším vrcholem Jbel Bou Naceur vysokým 3340m. Dále na jih navazuje Vysoký Atlas táhnoucí se od největšího marockého atlantického letoviska Agaviru na západě až k poušti na východě. Ve Vysokém Atlasu je i nejvyšší hora severní Afriky Jbel Toubkal vysoká 4165m. Na jihu je pohoří Antiatlas s nejvyšší horou Tizi n'Tagounit vysokou 2359m.

Vysoký Atlas je nejvyšší horský masiv severní Afriky. I přes nebezpečně vyhlížející vrcholy je pohoří hustě obydleno díky mnoha řekám. Na stráních hor jsou terasovitě umístěné berberské vesnice, kde je možné nalézt ubytování i průvodce a půjčit si vybavení pro návštěvu hor.
V létě je ve Vysokém Atlasu populární vysokohorská turistika, horolezectví, treking, stále častěji je využívána i cyklistika, jízda na koních a dokonce i jízda na oslech. V zimě se rozvíjí skialpinistika. Pravým lyžařským rájem je vesnice Oukaimeden. Až do války se toto středisko pyšnilo nejvýše položeným vlekem na světě, který i dnes ve 3272m dělá mocný dojem. Sněhová pokrývka je zde ale pouze od února do dubna. Zato je středisko dobře vybaveno včetně krytého plaveckého bazénu.
Vysoký Atlas je velice přitažlivý díky nerozvinuté turistické infrastruktuře. Horský život se zde po staletí téměř nezměnil. Síť pist (prašných stezek) je vytvořena pro každodenní potřeby domorodců.


Vyhlídková terasa před průsmykem.

Nejvyšší vrchol severní Afriky Jbel Toubkal 4165m.

Náhorní planina Col de Tichka je poslední možností občerstvení před stejnojmenným průsmykem.

Pohled na spirálu silnice do údolí z průsmyku Tizi-n'Tichka ve výšce 2260 m.

Současný marocký král Mohammed VI., který nastoupil po svém otci v roce 1999, se snaží Maroko dostat na lepší úroveň pod heslem: Když zlepšení, tak pro všechny. Za svůj úkol si vzal mimo jiné zavést elektřinu do všech obydlených míst Maroka. Pro moudrý přístup k lidem je Maročany milován.