Djerba  
    SRI LANKA  
dnes je   poslední aktualizace 18.5.2007


Indický oceán

typický obrázek tropického oceánu - sklánějící se palmy nad vodou

Indický oceán je hodně divoký a proto plavání v něm není tak bezpečné jako například ve Středozemním moři. Pokud jsme nebyli na výletech, koupali jsme se v oceánu většinou dopoledne. Odpoledne, kdy byl oceán nebezpečnější, jsme využívali hotelový bazén. Teprve po příjezdu domů jsme zjistili, že nemáme žádnou akční fotku s Indickým oceánem, protože foťák jsme nechávali doma. Přestože hotelová ostraha nás hlídala i v oceánu a hotelový červený praporek vlál, dál od hotelu nikdo bezpečí lidí v oceánu nechránil.

oceán vlna

do Kalutary jsme chodili raději po pláži

mnoho domků u oceánu má před sebou lodičky


Sloní siročinec Pinnewala

sloni sloni

40km od Kandy směrem na Colombo se nachází sloní siročinec Pinnewala. Ten je jednou z nejoblíbenějších atrakcí na Sri Lance. Založen byl v roce 1975 pro sedm osiřelých slůňat. Dnes je zde 65 slonů a tím je největší sloní stádo na světě chované v zajetí. Žijí tu sloni všech generací nejen osiřelí nebo opuštění, ale i zranění v přírodě. Žije zde i třínohý slon Sáma, který přišel o nohu, když šlápnul na minu a slepý slon Rádža.
Pro návštěvu je nejvhodnější doba krmení. Starší sloni se živí palmovými listy, mláďata pijí mléko z několikalitrových "dětských" lahviček.


Monzunový déšť

monzun

V dubnu začínají v tropech monzunové deště a ani my jsme se mu na Sri Lance nevyhnuli. Nutno říci, že občasný monzunový déšť byl velice příjemný. Spočívá v tom, že některý den odpoledne kolem 17. hodiny na kratší nebo delší chvíli mrholí nebo se spustí až prudký déšť. My jsme šli jednou v dešti domů pěšky a bylo to tak příjemné, že jsme odmítali zastavující tuktuky. Podruhé byl tak prudký déšť při návštěvě u domorodce, že jsme neomítli jeho nabídku na svezení tuktukem.

po prudkém monzunovém dešti je voda všude, brzy je ale díky horku a písku pryč


Zahrada domorodce

Téměř každý má vedle svého domu zahradu, kde pěstuje pro nás zajímavé ovoce. Například v Čechách koupené mango se chutí nedá srovnat s tím, jaké jíme čerstvě utržené na Sri Lance.

banány jsou schované, aby nedozrály všechny najednou

z koksu roste palma


Vodopád

Vodopádů je na Sri Lance mnoho v centrální části, kde jsou hory vysoké téměř 3000m.

vodopád vodopádTyto květy vypadají velice krásně, ale listy mohou člověka popálit.